Prázdniny v pohybu prožilo s Elitavers 200 dětí a na skok i Lukáš Krpálek

Od 17.7. do 11.8. probíhaly v Lezeckém centru v Jihlavě Prázdniny v pohybu se Sportovní akademií Jihlava. Plno zážitků a dobrodružství si ve čtyřech týdnech užilo 200 dětí z Jihlavy a okolí. 

Letos si náš Příměstský tábor – prázdniny v pohybu užil již třetí ročník. Dětí každý rok přibývá a letos jich bylo rekordních 200 za čtyři týdny.  Ráno v 7 jsme se scházeli a odpoledne v 17 zase rozcházeli. Ráno někdo chodil s úsměvem, našel se i někdo s pláčem, ale výjimečně. Odpoledne se i stalo, že jsme slyšeli „tak brzo, já tu chci ještě být, tak přijď dýl“.  Tohle máme vždycky místo poděkování. 

3-2-1 běžíme! 

Prázdniny v pohybu. To je podnázev našeho tábora a děti se opravdu zastaví jenom výjimečně. V tomto tempu si na žádný tablet ani nevzpomenou a nás to těší. Chceme děti vést k normálnímu pohybu a radosti z něj. Naštěstí se nám to daří a děti to s námi baví. Tohle všechno se děje také díky skvělému týmu instruktorek a instruktorů, bez kterých bychom se v žádném případě neobešli. Obrovské poděkování patří Terce, Evě, Hance, Markétě, Verče, Janě, Lucce, Martinovi a Pavlovi.  S dětmi jsme prostě jeden tým, prázdninový Elitavers tým.

V pondělí jsme začali a v pátek jsme se málem nezastavili. Program
Jsme malý záchranáři a jde nám to moc dobře. 

byl plný. Kluci i holky si vyzkoušeli mnoho dovedností, které někteří uměli a jiní zase naučili. Skoro každý si u nás našel něco, v čem se mohl realizovat. Malé branné dopoledne, kde střílíme ze vzduchovky a luků je oblíbené. Naučíme se zde i základy první pomoci. Znalost u dětí se hodně zlepšuje, některé jsou u nás už potřetí, tak základy perfektně znají. Má to cenu, věřte tomu, že i pětiletá holčička dokáže zachránit život svému tatínkovi zavoláním o pomoc (reálný příběh z července, který se odehrál na Vysočině).  

Cestou necestou za dobrodružstvím.

Výprava za dobrodružství a jedna velká motivace ujít 7 km pěšky. Děti to opravdu zvládnou a některé o tom ani nevědí. Nemají čas si to uvědomovat, když touží plnit zadané úkoly během své výpravy za poznáváním zajímavostí přírody. Rezervace Zaječí skok je zajímavým místem.  Hlavně, když je opravdu tropický den, tak jít lesem je celkem příjemné. Cestou necestou všechno se dá zvládnout a některá ze skupin stihla i jízdu vlakem. Byl přenosný oběd, tak jsme dokázali obědvat venku na trávě. Takový velký piknikový oběd a všem opravdu chutnalo, taky aby ne, po 7 km vyhládne každému.

Středě vládla olympiáda. Sportovní disciplíny, kde děti prokazovaly svoji všestrannost. Bylo jich celkem pět a všechny děti byly moc šikovné. Každý splnil všechny disciplíny a dostal medaili a diplom na památku. Odpoledne tradiční projekt Zachraň život s městem Jihlava. Tedy interaktivní seminář o první pomoci pro děti a jejich rodiče. Soutěžení ve společných týmem bylo opravdu dobré. Rodinná spolupráce při plnění úkolů má cenu a měla

První pomoc byla velmi zajímavá, vypráví Iva Kuchyňová.

by se podporovat. Aplikaci záchranka moc lidí zatím teda nezná, ale věřím, že už teď si ji každý stáhl, aby příště nemusel dlouze vysvětlovat, kde se nachází, když třeba někdo z blízkých bojuje o život a potřebuje každou vteřinu. Přišla za námi také Iva Kuchyňová (moje máma), která pracuje jako operátorka zdravotnického operačního střediska na Záchranné službě Kraje Vysočina a řekla nám něco o její práci. Bylo to zajímavé. Taky za 20 let toho zažila spoustu a věřte, že to je opravdu náročná práce, protože ona a její kolegyně musí umět pomáhat po telefonu i v situaci, kdy na druhé straně je dítě v bezvědomí a bojuje o život. Řeknu vám, já bych tu práci dělat nechtěl. Tyto lidé si zaslouží daleko větší úctu, než kterou momentálně mají ve své práci.  Bohužel!

 

Zrovna jsme po obědě a sledujeme letadla :). 

Z největších hrdinů se stávají „poseroutkové“. Blíží se nejzajímavější bod týdenního programu. Přespání v tělocvičně a stezka odvahy. Zůstávají s námi jen ti nejodvážnější. Tento bod je dobrovolný, ale za tu super snídani v podobě domácích buchet to stojí. 

Adélka jde po řece velmi ladně. 

Během celého týdne zažíváme různé příběhy a poznáváme nové zážitky. Jeden z těch nejvíc oblíbených je přecházení řeky. Děti to moc baví a je to takové jejich malé dobrodružství. Občas se i někdo namočí, ale to k tomu patří. Jeden z týdnů byl opravdu parný, tak se osvěžení v chladné vodě hodí.  Stejně tak tradiční i netradiční hry. Skákání v pytli je překvapivě velká zábava a to i hra na převaděče. Když má jeden zavázané oči a ten druhý s ním musí co nejrychleji přejít určenou trasu, tak se dějí věci a sranda při tom je veliká.  Velkou zkušeností byl pro skupinku fotbalistů v prvním týdnu trénink s Ondřejem Šourkem. Jihlavským fotbalistou,

S Ondrou Šourkem po tréninku. 

který si zahrál v dresu Slavie Praha a MSK Žilina i Ligu mistrů. Momentálně se začal věnovat trenérské kariéře a předávání zkušeností mladším. Ondra si pro děti připravil dynamický trénink a několik mini zápasů. Za odměnu se s dětmi vyfotil a rozdal jim své kartičky s podpisem. 

Poslední týden přišlo velké překvapení a to hned v pondělí. Odpoledne se ve dveřích Lezeckého centra objevil Lukáš Krpálek. Olympijský vítěz v judu z Ria a velký kamarád Pavla Šimáčka přijel pozdravit děti a motivoval je do sportování. Některé děti byly opravdu překvapené. Dalším překvapením byla návštěva Policie ČR z našeho Krajského ředitelství. Přijeli dětem představit svou práci a ukázali nám, jak dobře mají vycvičené psy. Dětem se to opravdu líbilo.  Celé odpoledne si potom hrály na zloděje a policisty. 

Holky jsou jako modelky.

Čtyři týdny utekly jako voda a nás to s dětmi bavilo. Naše filozofie je jasná. S dětmi jsme kamarádi, ale velíme tu my :). Děti to s námi baví, hodně z nich si už zamluvilo místo na rok 2018. To je opravdu radost. Tábor bývá vyprodaný během pár hodin. Tohle nás těší. Vést děti ke sportování a k hodnotám jako je fair play, čestnost, odvaha, úcta k přírodě, k vlastní zemi, ke kamarádství má smysl a my ten smysl chceme vést dál. Věříme, že nás v tom budete i nadále podporovat, protože tu podporu opravdu potřebujeme. Víme, že společně tvoříme jeden tým, tým Sportovní akademie Jihlava. 

Olympijské dopoledne prázdniny v pohybu. 

Už teď se těším na další ročník. V pátek v 18:00 to byla pro mě velká úleva. Nikomu se nic nestalo a vše proběhlo, jak mělo a to je hlavní. Velkým potěšením je, když vám vaši dětští kamarádi řeknou, že zase přijdou. Tak já přijdu určitě a budu se zase na všechny připravovat, abych byl ve formě a mohl jít dětem příkladem.  S velkou většinou se budu potkávat i na celoročních programech, kterých máme stále více a chceme jich mít ještě víc, tak snad budeme mít kde sportovat.

Mám tohle město rád a sport ještě radši, tak se uvidíme, třeba na bazénu, tam jsem nejčastěji. Hezký zbytek léta L.K.