Rozhovor s triatlonovým bojovníkem Tomášem Bednářem

beda
Foto: Israman 2015
Tomáš Bednář – Nejúspěšnější ironman Kraje Vysočina, velezkušený triatlonista a hrdý jihlavský rodák poskytl webu Elitavers Akademy zajímavý rozhovor a to po deseti dnech, kdy se vrátil z Izraelského Eilatu, kde absolvoval závod Israman 113 na tratích 1,9km plavání – 90km kolo – 21,1km běh. Dnes ho přinášíme i našim čtenářům.

V pátek 31.1.2015 jsi se zúčastnil v Izraeli závodu Israman, jak jsi přišel na závod ve vzdálené Izraeli?

Když jsem byl se svým týmem v roce 2011 na Šumavě na zimním soustředění, tak jsme si říkali, že příští rok pojedeme na triatlon někam do tepla a tak jsme našli Isramana, napsal jsem pořadatelům, oni mě pozvali a v roce 2013 jsem tuto nabídku přijal a odjel do Izraele na Isramana na Ironman tratích (3,8 km plavání – 180 km kolo – 42,2 km běh pozn.redakce).

Jaké to je v Izraeli co se týká bezpečnosti, přírody a měst?

V Izraeli je bezpečnost na vysoké úrovni, necítil jsem se tam nějak ohrožený. Město Eilat je moderní turistické město, kde jsou veliké hotely a zbytek města je takové omšelé obyčejné místo, ne moc atraktivní pro návštěvu. Příroda v okolí Eliatu je samá poušť, takže pro středoevropana žádná krása.

Na jaké úrovni jsou závody v této zemi?

Pořadatelsky mají závod dobře zvládnutý, akorát jejich mentalita je taková, že pár minut sem, pár minut tam u nich nehraje roli. Israman je jinak opravdu veliký závod, kterého se účastní kolem 1000 závodníků.

Závod jsi šel i přes zdravotní komplikace, které tě v poslední době provázejí, jak se Ti tedy závodilo?

Na závod jsem byl připravený dobře, podařilo se mi natrénovat to co jsem si naplánoval vzhledem k tomu, že levá achilovka na tom není dobře, takže jsem počítal s tím, že levou nohu během závodu pošetřím. Dva dny před závodem jsem začal mít problémy bohužel i s druhou nohou, takže jsem závod na sebe šel v turistickém tempu. Dokončil jsem ho na 32.místě z 800 startujících, což nakonec není špatný výsledek.

V kolika letech jsi začal sportovat?

Sportovat jsem začal v 8 letech na základní škole E.Rošického v plavecké třídě, kde jsme plavali 4x týdně.

Jak jsi se vůbec dostal k samotnému triatlonu?

Ve 14 letech jsem se přestal zlepšovat v plavání a nechtěl jsem zahodit čas věnovaný plaveckému tréninku a triatlon se nabízel jako ideální varianta, tak jsem do toho šel a závodím až dodnes.

Jaký je Tvůj týdenní tréninkový plán?

Momentální tréninkový plán vzhledem k rodině a mému zaměstnání je takový, že 3-4 týdně ráno od 6:00 chodím plavat s plavci JPK Axis, 5x týdně na kolo 60 – 120 minut a běh 5x týdně 1hod. až hodinu a půl. (V dobách své největší slávy Tomáš odtrénoval až 40 hodin týdně,které byli rozděleny do tří disciplín ze kterých se skládá triatlon pozn.redakce)

Kolik závodů na tratích Ironman (3,8 km plavání – 180 km kolo – 42,2 km běh pozn.redakce) jsi v  kariéře absolvoval?

Ironmanů mám dokončených 35 z 38 pokusů (z toho Tomáš 8 Ironmanů absolvoval pod 9 hodin pozn. redakce) a plus kolem 300 triatlonových závodů na kratších distancích.

Co Tě na triatlonu baví nejvíc?

Různorodost disciplín a to, že každý závod je pokaždé jiný, počasí je každý rok jiné, soupeři jsou jiní, pestrost v závodech je opravdu veliká a to je pro mě ta největší zábava.

beda 2
Tomáš na cyklistické části letošního Isramana | Foto: Israman

Jaký byl Tvůj nejtěžší  závod a proč?

Bylo to v Malajsii v roce 2008 na tratích Ironmana a bylo to kvůli zdravotním komplikacím, kdy při tréninku před závodem mě v moři „požahaly“ medúzy a vyvolali u mě obranou reakci, kdy jsem musel do nemocnice, dostal jsem léky a pak se postavil na start, po cyklistické části byla noha totálně oteklá a po patě jsem dopajdal do cíle konečný maraton, jelikož jsem nechtěl vzdát závod světového poháru, odměnou za tento strašný zážitek bylo 13.místo, za které vděčím své zarputilosti a obrovské touze dokončit každý závod.

Kde byl nejhezčí závod a kam by jsi se rád vrátil?

V Rakouském Litschau je můj neoblíbenější závod, kam se rád vracím, díky krásnému prostředí, pěkným tratím a perfektní atmosféře, několikrát jsem se také vrátil na Elbu, kde je krásný italský ostrov s impozantním závodem.

Co považuješ za svůj  největší úspěch ve sportovní kariéře?

Určitě pětinásobná účast v řadě na ME a jednou účast na MS v dlouhém triatlonu(4 km plavání-120 km kolo- 30 km běh) v elitní kategorii v letech 2005 – 2010, taky že jsem tam mohl reprezentovat Českou republiku. Hodně si cením také toho, že jsem 4x po sobě v závodu na Iroman tratích zaběhl maraton za 2:51.

beda 4
Tomáš Bednář běží do depa na svém oblíbeném triatlonu v Litschau | Foto: archiv TB

 

Máš nějaký sportovní nebo morální vzor?

Jako vzor jsem měl svého prvního trenéra Tomáše Kučeru a následně druhého trenéra Roberta Bočka, to jsou lidé kterých si vážím do teď.

Na stránkách tritraining.cz máš svůj blog, kde informuješ o svých triatlonových aktivitách, můžeš nabídnou začínajícím  triatlonistům nějaké rady nebo služby co se týče tréninků, výbavy, suplementace, triků a zkušeností se závoděním, které Ty máš velké?

Určitě nějaká možnost spolupráce tady je, ale momentálně se trenéřinou pouze bavím a dělám ji jako svůj koníček, takže mám možnost výběru svěřenců, se kterými si rozumím a vím, že moje práce má nějaký význam a můj svěřenec dodržuje cestu, kterou společně nastavíme. Maximálně jsem schopen se věnovat osmi svěřencům. Možnost kontaktu tady je, na mých webových stránkách www.tritraining.cz mě můžete kontaktovat, možnost úzké spolupráce nebo pouze spolupráce co se týká rad kolem vybavení a suplementace je možná dle individuální domluvy.

Co by jsi poradil hobby sportovcům, co jsi chtějí vyzkoušet nějaký z delších triatlonů?

Aby více času věnovali samotnému tréninku pod vedením zkušeného trenéra, který má dostatek zkušeností s těmito závody a méně vysedávali u počítače studováním odborných materiálů, vybavení a svých výkonů v tréninku.

Jaký je tvůj další program?

Aktuálně se léčím s problémy s achilovkou, kde postupuji ozařování a věřím že se to dostane do stádia, kdy se budu moc kvalitně připravit na závody v těch kratších distancích, které už mám na tuto sezonu domluvené. Triatlon na Ironman tratích je pro mě uzavřená kapitola.

Chtěl by jsi někomu poděkovat za podporu ve tvé sportovní kariéře?

Jednoznačně bych chtěl poděkovat na prvním místě své rodině, která mě hodně podporuje po celou dobu mojí kariéry. Dále bych chtěl poděkovat svým partnerům z těch největších, jako jsou Penco (sportovní výživa), Blueseventy (neopreny), Maxbike (silniční kolo), kteří mi dodávají kvalitní vybavení do tréninku a do závodů. Poděkovat také musím těm pořadatelům triatlonových závodů, kteří se mnou spolupracují mnoho let. Děkuji také za možnost trénovat plavání s tréninkovou skupinou Petra Ryšky v Jihlavském plaveckém klubu Axis.

Co by jsi vzkázal dětem a rodičům, kteří se rozhodují jestli sportovat nebo vysedávat u počítače?

Sport byl pro mě veliká škola života, zocelilo mě to, naučil jsem se nějaký řád, obrovská spousta zážitků, kdy jsem měl možnost navštívit celou Evropu díky triatlonovým závodům, takže bych určitě všem doporučil, aby s nějakým sportem začali, ať je to třeba triatlon nebo něco jiného, stojí to za to, určitě ničeho nelituji.

Přeji Ti brzké uzdravení, hodně štěstí do dalších závodů a děkuji za rozhovor.