Triatlonového ´“Dřevěňáka“ ovládlo úmorné teplo a skvělá atmosféra

Tradičně první sobota v srpnu patřila legendárnímu „Dřevěňákovi“. Ten si připsal 31. zářez do svého života. Letos opět jedna novinka. K hlavnímu závodu a duatlonu dětí se přidal hobby triatlon. Krásné až úmorné počasí přilákalo do Luk nad Jihlavou celkově 200 malých i velkých sportovců.

Závodní den v Lukách začal kolem sedmé hodiny ranní. To je čas, kdy se začnou scházet organizátoři a začínají připravovat vše potřebné pro hladký průběh závodu. Příprava celého závodu je však otázkou několika týdnů. Tradiční centrum závodu je u louckého zdravotního střediska. Tam se také začali sjíždět první závodníci.  Na ty čekalo velmi teplé počasí, hezká závodní trať, celkem čistá voda v nádrži „Gabčíkovo“ , rychlá cyklistika a rozpálený povrch na běžecké trati.

Plavání je první disciplína triatlonu. V Lukách se na ní musí popojet k nedaleké vodní nádrži. Závodníci hlavního závodu museli uplavat 500 m, u hobby to bylo cca 150 m. Nejrychleji zvládla to „dlouhé“ plavání Tereza Horáková, která byla členkou jedné ze štafet. Ze závodníků, kteří měli před sebou celý triatlon, byl nejrychlejší Tomáš Hájek.

Cyklistika se jela za plného provozu. Pro závodníky nic příjemného, ale v České republice je  vyřízení uzavření trati snad nadlidský výkon. Letos byl provoz velmi silný a bylo štěstím, že se nic nestalo. Cyklistika se jela jako vždy na okruhu přes Jeclov a Brádlo. „Eliťáci“ museli tento okruh objet 2x, „hobíci“ jen jednou.  Cyklistika byla tento rok opravdu rychlá. Silná skupina několika skvělých cyklistů měla průměr až k 40km/hod..

Návrat z cyklistiky na náměstíčko, rychle sesednout z kola, udělat co nejrychleji depo a vyrazit na běh. Při horkém počasí, kdy teploty dosahovaly na slunci k 35 stupňům, byl běh doslova peklem. Pro hlavní závod trať 5 km, pro hobíky 2,5 km. K cíli nejrychleji upalovalo duo Tuna – Buček.  Při druhém okruhu se Martinu Bučkovi podařilo vzdálit od Jardy Tuny a doběhnout si pro vítěství.  Třetí doběhl s malou ztrátou Michal Bartík. Neoblíbená bramborová medaile zbyla pro mladého triatlonistu Tomáše Hájka, který závod pojal jako přípravu na závody Českého poháru. Ten ho čeká už tento týden v Sokolově.

Ženy ovládla jihlavská triatlonistka Petra Veselá. Druhá skončila Mili Brabcová. Ta už má letos, stejně jako Petra, několik desítek triatlonu  a to i těch na tratích polovičního ironmana tzn. 1,9 km plavání – 90 km cyklistiky – 21 km běhu.

Nový závod hobby vyhrál Zdeněk Fiala před druhým Ondřejem Štěpánkem a třetím Jirkou Šíšou. Kategorii žen vyhrála jihlavská cyklistka Simona Kotenová. Druhá byla Eva Trojanová a třetí Aneta Volfová. Při tomto závodě si může triatlon vyzkoušet opravdu každý. Tratě 0,15 km plavání – 14 km cyklistiky – 2,5 km běhu jsou ideální pro začínající triatlonisty.

Duatlon dětí letos podruhé. Tento závod se stává pravidelnou součástí triatlonu. Pro děti je plavání náročné a tak jim je určen závod v „duatlonu“. Spojení běhu a cyklistiky děti opravdu baví. Každé dítě, které se dostalo do cíle dostalo pamětní medaili., ze které mělo velkou radost. Nejrychlejší se dokonce dostaly na stupně vítězů při vyhlašování hlavního závodu. Tentokrát pořadatelé trať, kvůli velkému horku, zkrátili. Během děti začaly. Ten absolvovaly na posekané louce. Na kolo nasedaly na začátku oblíbené cyklostezky a vyrážely na otočku a zpět. Tři kategorie podle věku dětí tj. Mini, Kinder, Maxi. Holky i kluci si skvěle zasportovali. Některé děti se vydaly ze všech sil. Závod byl rychlý a radost v cíli veliká.

Poděkování patří všem, kteří se na závod přihlásili a nebáli se ho zúčastnit i přes velké teplo. To bohužel postihlo jednoho závodníka na trati běhu natolik, že pro něj musela přijet záchranná služba. Pravděpodobně ho postihl kolaps. Snad bude brzo v pořádku. Velké poděkování patří Filipu Stechovi, který jako závodník přerušil svůj běh a pomohl závodníkovi poskytnutím první pomoci. Filip obdržel také cenu fair play závodu. Na cyklistické části ještě nešťastně upadl Martin Černý, ten snad bude také brzo fit a bude se moc připravovat na další závody.

Ještě větší poděkování patří všem pořadatelů, kteří připravují tento krásný závod. Bez nich by si nikdo nezazávodil. Spousta z nich ani není vidět, ale jejich pomoc je nenahraditelná. Celou akci letos spolupořádali Sportovní klub Policie Jihlava a Elitavers Akademy – Sportovní akademie Jihlava.

Už teď se jistě všichni těší na další sportovní zážitky, třeba na 32. ročníku Dřevěného muže v Lukách nad Jihlavou.