Ve středu se sešel rekordní počet běžců na startu Olympijského běhu v Jihlavě

Olympijský běh je největší běžeckou akcí v ČR. Po celé naší zemi běželo více než 70 tisíc běžců. Přidali jsme se i v Jihlavě s rekordní účastí 425 běžců na startu.

Jo! 20.6.2018 je skvělý datum na pořádání největší běžecké akce v ČR. V Jihlavě jsme se samozřejmě přidali a celou akci zde pořádala Elitavers – Sportovní akademie Jihlava. Hlavním pořadatelem celé akce je Český olympijský výbor.

Dopolední program patřil tradičně žákům ze základních škol. Na start se jich postavilo celkem 261. To bylo krásný. 261 dětí sportovalo a většina z nich do toho dala všechno. Je to prostě závod, tak se musí makat. Některým dětem vůbec nevadilo, že neměly natrénováno. V 9:45 se před pódiem na rozcvičce sešli žáci ZŠ Havlíčkova Jihlava, ZŠ Křížova Jihlava , ZŠ Jungmanova Jihlava a ZŠ Cejle.  Děti závodily ve čtyřech kategoriích, kluci a holky zvlášť. První kategorie byla přípravky, první a druhé třídy, ti běželi 0,5 km, třeťáci a čtvrťáci 1 km, pátá a šestá třída 1,5 km a nejstarší žáci ze sedmé, osmé a deváté třídy 2 km. V cíli všechny děti obdržely medaile a nejlepší tři v každé kategorii i pěkné ceny. Největší poděkování patří paním učitelkám a učitelům, kteří žáky na závod přihlásili a umožnili tak 261 dětem zažít krásný sportovní zážitek.

Program odpoledního hlavního závodu začal v 16:00

V tento čas si závodníci pomalu začali vyzvedávat startovní čísla a balíčky, které věnovali partneři závodu. Dětská i dospělá trať byla již tradičně v areálu letního kina v Jihlavě. Děti běžely své okruhy kolem promítacího plátna. Trať pro dospělé vedla i v prostorách lesoparku. Kategorie „hobby pro radost“ byla dlouhá 4,2 km. Kategorie s pracovním názvem „profi“ měřila 8,4 km.

Děti na startu v 17:20

80 dětí se postavilo na start ve třech kategoriích. V kategorii nejmenších dětí od 3 do 6 let vyhráli Barča Šťastná a Matyáš Barták, druhé místo obsadili Emča Kuklová a Davídek Poul, třetí místo Míša Hrubá a Adam Vašíček.

V další kategorii 7 – 10 let to byli 1.místo Natálka Bučková, Tomáš Staněk, 2.místo Sára Staňková a Ondra Poul, 3.místo Jasmína Trněná a Daniel Staněk.

Nejstarší děti si první místa rozdělily v tomto pořadí 1. Veronika Pávková a Matyáš Cakl, 2. Kateřina Kincová a Petr Čermák a 3. Maya Pisarovičová a Vláďa Musil.

Ostatní děti si odnesly účastnické medaile, protože pro nás je vítěz každý, kdo se postaví na start a doběhne do cíle.

Hlavní závod z éteru Radiožurnálu odstartoval 18:00

Za startovní páskou se sešlo opravdu velké množství běžců. Atmosféra byla velmi hezká a počasí přálo rychlým časům, což potvrdil vítěz mužské kategorie na 8,4 km Daniel Kučera. V rekordním čase historie závodu přeťal cílovou pásku v čase 34:10, druhý byl obhájce vítězství z minulého roku Michal Zigl a třetí byl Petr Jindra.

U holek na dlouhé trati opět vyhrála usměvavá běžkyně z Polné Olga Krčálová. Trať zvládla za 37:18. Druhá byla Adéla Stráská a třetí Jitka Balounová.

Kratší trať pro radost ovládla v ženské kategorii Markéta Valentová v čase 19:09, druhá byla Lucie Mátlová a třetí Štaubertová Vlaďka. U chlapů kratší trať ovládli junioři. První byl Radek Šimek v čase 18:03, druhý Václav Holcman a třetí jeho bratr Jan Holcman.

V Jihlavě jsme pořádali Olympijský běh po čtvrté. Každý rok se nám daří přilákat na start čím dál víc běžců. To nás velmi těší. Závody děláme hlavně pro radost. I přes naši snahu nás na letošním ročníku provázely menší komplikace s výsledkovou listinou. K dispozici by měla být kompletní výsledková listina hlavních závodů pro dospělé, která prošla drobnými korekcemi. Za komplikace se omlouváme. Někdy se prostě stane, že i když se stavíme na hlavu, tak něco nefunguje nebo neproběhne, tak jak bychom si představovali. Vysledky  O.B.2018

Pořádání závodů je časově i finančně velmi náročná záležitost a závody by neproběhly bez hlavního pořadatele Českého olympijského výboru a jeho partnerů. Náš domácí závod v Jihlavě proběhl díky organizátorům z Elitavers – Sportovní akademie Jihlava a místních partnerů, kterými byli Statutární město Jihlava, Služby města Jihlavy, Ekos Brtnice a Model obaly a.s. Zvláštní poděkování patří i všem pořadatelům ve žlutých tričkách, kteří se snažili zajistit hladký průběh závodů. Na příští ročník se budeme snažit, dle finančních možností zajistit čipové měření závodu, tak aby jsme předešli případným komplikacím.

Už teď se těšíme na další ročník Olympijského běhu v Jihlavě, který proběhne v červnu 2019.

Své postřehy ze závodů nám můžete napsat na info@elitavers.cz. Tuto adresu můžete využít i při případných dotazech, či problémech s vyzvednutím triček, které jste zaplatili. Budeme se Vám snažit pomoc při zaslání triček náhradních.