Plavání a radosti ve středeční skupině

18.12.2022

Podle hluku, vycákané vody a spousty dětí poznáte, že se nacházíme na bazéně Demlova v Jihlavě a začínáme středeční trénink. Je 14.12. tři hodiny odpoledne a už se všichni pomalu schází u bazénu. Den před tréninkem byly rozeslány pozvánky, že dnes mohou bazén navštívit i rodiče. Ti pozvání přijali a přišli podpořit v tréninku své děti. 

Trénink startujeme rozdáním vánočního přáníček od Elitavers spolu s výborným perníčkem od trenérky Terezky. Po hezkém úvodu můžeme zahájit vyhodnocení závodů z minulé středy. Hlavní trenér Libor mezitím spočítal body a určil první tři místa v různé kategorii věku. Podle výsledků první, druhé a třetí místo obdrželi svěřenci něco dobrého na zub a veliký potlesk. A takhle to pokračuje dále podle roku narození. Šampioni Elitavers, nejrychlejší ve svém ročníku z celého klubu, dostali nádherný pohár, který chtěl každý vybojovat. Nejen v našich očích, ale i v očích rodičů jsou děti opravdu šikovní. Není vůbec lehké plavat se správnou technikou. Chce to umět krok po kroku a až pak se dostaví rychlost daného stylu plavání. Každý má jiný biologický a tréninkový věk a k tomu je třeba při individuálním hodnocení každého plavce přihlížet. Tento fakt totiž hraje obrovskou roli a je třeba na to myslet. 

Dalším bodem vánočního programu jsou oblíbené štafety. Děti jsou rozděleny do dvou týmů. Začínají se základním stylem kraul. Mají za úkol být co nejrychlejší, ale zároveň plavat správně. Dáváme jim za to body. Dále plavou s takzvanou nudlí/žížalou. První bazén sami, další bazén naberou dalšího člena týmu a takhle to pokračuje dál a dál. Následuje plavba se žábou, potápění pro kruhy, lovení vodních zvířátek síťkou a další...

Děti celý vyčerpaní dostaly pár minutek pauzu a my jsme mezitím přichystávali hřiště na vodní pólo. Dali jsme jim branky do největší hloubky, ať to nemají tak snadné. Stále stejné týmy hrály proti sobě. Míč lítal vzduchem a cákání vody přehlušoval dětský smích. Za pár minut vyměňujeme strany a začínáme hrát se dvěma míči. Šlo vidět, že to baví nejenom děti ale také rodiče, kteří sedí a zaujatě pozorují své děti.

Trénink jsme zakončili společným rozloučením a mohlo se vyrazit do teplé sprchy. Tréninků máme ve středu plno. Na bazénu jsme od 14 hodin do 18:00. V bazéně se tradičně vystřídá více než 100 dětí v různých skupinách od úplných začátečníků až závodní plavce. Tréninky je provází trenéři a instruktorky. Plavání je pestré, tréninky zábavné, kdy se dětí učí nové dovednosti. Někomu to učení jde rychleji, jinému pomaleji, ale dřív nebo později se plavecké dovednosti naučí každý. Na závodech bylo obecně vidět jeden fakt, a to že na stupních vítězů se nejvíce umisťovali plavci a plavkyně, které na plavání k nám do oddílu chodí dlouhodobě, pravidelně, a někteří i vícekrát týdně. To je ten tréninkový věk, o kterém jsme se zmiňovali.  

Plavání je krásný sport, šetrný k pohybovému aparátu a děti sportování v bazénu baví. Tento týden nás čekají do čtvrtka ještě tréninky na bazénu. Od pátku si užijeme prázdniny. Na bazénu se setkáme pak zase v novém roce. Přesný začátek a organizaci nového roku zveřejníme na našem webu a pošleme do emailu členům. 


Těšíme se na setkání na sportovištích.  

Autoři: Libor a Natálie