Jihlava se chystá na velký Olympijský běh. Sportovní svátek propojí děti, rodiny, běžce i významné hosty

14.06.2026

Jihlava se ve středu 17. června 2026 znovu připojí k celorepublikové oslavě Olympijského dne. Sportovní areál Na Stoupách se promění v místo plné pohybu, radosti, fandění, dětských závodů, doprovodného programu a společného setkání všech, kteří věří, že sport má sílu spojovat generace. Olympijský běh v Jihlavě nabídne závody pro děti, tratě pro dospělé běžce i bohatý program pro celou rodinu.

Olympijský běh patří mezi nejhezčí sportovní tradice v České republice. Nejde pouze o čas, výkon nebo pořadí v cíli. Jeho hlavní myšlenkou je připomenout, že sport je přirozenou součástí života, že pohyb má být radostí a že olympijské hodnoty – přátelství, respekt, odvaha a fair play – mají své místo nejen na velkých stadionech, ale také v každém městě, škole, klubu i rodině.

V Jihlavě má tato akce dlouhou tradici. Letos se zde Olympijský běh uskuteční už po dvanácté a jeho pořadatelem je Elitavers – Sportovní akademie Jihlava, která se dlouhodobě věnuje sportování dětí, mládeže i dospělých. Akademie během let vyrostla v silnou sportovní komunitu, jejímž cílem není pouze vychovávat výkonnostní sportovce, ale především vést děti k pohybu, sebevědomí, zdravým návykům a radosti ze sportu.

"Chceme, aby si ten den užil úplně každý. Děti, rodiče, běžci, fanoušci, partneři i lidé, kteří si jen přijdou užít atmosféru. Olympijský běh pro nás není jen závod. Je to oslava sportu, komunity a radosti z pohybu," zní hlavní myšlenka pořadatelů z Elitavers.

Program začne už odpoledne. Na Stoupách bude žít celý areál

Akce v Jihlavě odstartuje v 15:00, kdy se otevře areál pro veřejnost, závodníky i doprovod. Návštěvníci si budou moci vyzvednout startovní čísla, užít si doprovodný program a naladit se na sportovní atmosféru ještě před samotnými závody.

Pořadatelé připravují program pro celou rodinu. Chybět nebude hudba s DJ, malování na obličej, skákací hrad, sportovní aktivity s Elitavers, biatlonová střelnice Kraje Vysočina, stánky partnerů a zázemí pro děti i rodiče. Cílem je, aby akce nebyla jen během, ale příjemným sportovním odpolednem, kam mohou přijít i ti, kteří sami závod nepoběží.

Velkým lákadlem bude také workshop poslankyně Michaely Šebelové, která je fyzioterapeutkou a dlouhodobou podporovatelkou sportu, pohybu a aktivního životního stylu. Workshop bude zaměřen prakticky – na jednoduché cviky, prevenci bolesti zad, krku a přetížení, tedy na věci, které mohou pomoci rodičům, maminkám i všem, kteří chtějí pro své tělo udělat něco smysluplného každý den.

Děti poběží jako první. Odměnu si zaslouží každý malý sportovec

Jedním z nejhezčích momentů celého dne budou dětské závody. Ty odstartují v 16:30 a nabídnou tratě přizpůsobené věku dětí. Nejmenší běžci ročníků 2023–2022 se postaví na start mini běhu, kde bude hlavním cílem zážitek, radost a potlesk v cíli. U těchto nejmenších kategorií nejde o srovnávání výkonů, ale o první sportovní zkušenost, kterou si děti mohou spojit s pozitivním zážitkem.

Starší děti budou závodit na tratích přibližně 400 m, 800 m a 1200 m podle věkových kategorií. Starty budou rozděleny tak, aby si děti závod užily bezpečně, přehledně a férově. Vyhlášení dětských kategorií je plánováno na 18:05.

Pořadatelé dlouhodobě zdůrazňují, že právě dětský sport má obrovský význam. Ne každé dítě musí být budoucí šampion, reprezentant nebo vítěz. Důležité je, aby mělo možnost zažít radost z pohybu, podporu okolí, pocit, že někam patří, a že sport je přirozenou součástí života.

Dospělí poběží 4,2 km nebo 8,4 km

Hlavní závody dospělých odstartují v 18:00. Připraveny jsou dvě tratě – 4,2 km a 8,4 km. Kratší trasa je vhodná pro hobby běžce, rodiče, sportovní nadšence i ty, kteří si chtějí závod užít bez zbytečného tlaku na výkon. Delší trať nabídne větší výzvu pro zkušenější běžce a aktivní sportovce.

Závod je otevřen mužům i ženám a atmosféra bude odpovídat duchu Olympijského dne – důležité je postavit se na start, překonat sám sebe a užít si společný sportovní zážitek. Vyhlášení dospělých kategorií je plánováno přibližně na 19:10.

Zájem o závod je letos velmi výrazný. Podle pořadatelů je přihlášeno přibližně 140 dětí a 110 dospělých běžců, přičemž celková návštěvnost akce se může i s rodinami, fanoušky a doprovodem pohybovat mezi 600 až 800 lidmi. To z Olympijského běhu v Jihlavě dělá jednu z největších sportovně-komunitních akcí začátku léta ve městě.

Akci podpoří významní hosté

Olympijský běh v Jihlavě se koná pod záštitou významných představitelů veřejného života. Akci podpoří primátor statutárního města Jihlavy Petr Ryška, který je zároveň členem výkonného výboru Českého olympijského výboru, a také hejtman Kraje Vysočina Martin Kukla.

Úvodní slovo primátora je plánováno před startem dětských závodů, přibližně v 16:25. Hejtman Kraje Vysočina by měl návštěvníky pozdravit před startem dospělých kategorií, přibližně v 17:55.

Na akci dorazí také další hosté z veřejného života, partneři, podporovatelé sportu a lidé, kteří se dlouhodobě podílejí na rozvoji pohybu dětí a sportovního prostředí v Jihlavě i na Vysočině.

Elitavers: dvanáct let práce pro sportující děti v Jihlavě

Za organizací jihlavského Olympijského běhu stojí Elitavers – Sportovní akademie Jihlava, která už více než dvanáct let vytváří prostředí, kde mohou děti sportovat, rozvíjet se a zažívat radost z pohybu. Akademie se věnuje plavání, atletice, sportovní všestrannosti i dalším pohybovým aktivitám.

Důležitou součástí její filozofie je myšlenka, že sport má být dostupný, přátelský a pozitivní. Nejde pouze o výsledky, medaile a výkony. Stejně důležité jsou kamarádství, pravidelnost, disciplína, zdraví, sebevědomí a schopnost překonávat překážky.

Právě proto má Olympijský běh pro Elitavers zvláštní význam. Je to akce, která ukazuje sport v jeho nejčistší podobě – děti běží s úsměvem, rodiče fandí, dospělí si plní vlastní výzvy a celé město společně slaví pohyb.

Přijďte běžet, fandit nebo si jen užít krásné sportovní odpoledne

Olympijský běh Jihlava 2026 není určen pouze závodníkům. Pořadatelé zvou i všechny rodiče, prarodiče, kamarády, fanoušky a obyvatele města, kteří chtějí přijít podpořit děti, povzbudit běžce nebo si užít příjemné odpoledne v olympijské atmosféře.

Na Stoupách se ve středu 17. června spojí sport, rodina, komunita a dobrá nálada. A právě v tom je síla podobných akcí. Připomínají, že sport nemusí být dokonalý, profesionální ani výkonnostní, aby měl obrovský smysl. Stačí chuť přijít, hýbat se, fandit a být součástí něčeho pozitivního.

Olympijský běh v Jihlavě bude oslavou pohybu, přátelství a radosti. Ať už poběžíte, budete fandit dětem, pomůžete s organizací nebo se jen přijdete podívat, budete součástí dne, který má smysl.

Share