Krajské mistrovství Kraje Vysočina v plavání jaro 2024

15.06.2024

O víkendu 25. a 26. května 2024 se v Jihlavě konalo Krajské mistrovství Kraje Vysočina v plavání, které tradičně hostil bazén Rošického. Tato prestižní akce, která každý květen přitahuje nejlepší plavce z regionu, zaznamenala letos účast 164 plavců a plavkyň ze šesti oddílů. Mezi nimi se obzvláště vyznamenal tým Elitavers Jihlava, jenž do závodů vyslal 46 sportovců – 24 chlapců a 22 dívek.

Závody jsou tradičně rozděleny na dva dny. V sobotu pro všechny, v neděli pro plavce ročníku 2012 a starší. Celkově se závodů zúčastnilo 164 plavců a plavkyň ze šesti oddílů kraje. Krajské mistrovství je pro žáky povinný nominační závod na mistrovství republiky, které se plavou v červnu. 

Na těchto závodech plavou plavci všech výkonností. Někdo patří mezi nejlepší v republice, jiný v kraji a další získávají své první, závodní zkušenosti a v budoucnu budou usilovat o zlepšení. Třeba se jim povede získat medaile na mistrovství republiky, třeba jejich největší motivace bude trénink s kamarády, důležité je, aby získali pozitivní stav ke sportu a dělali ho na jakékoliv úrovni celý život, tohle je totiž to nejdůležitější, pro lepší život s pozitivní náladou a zdravým tělem i duchem.  Proč se nadměrně moc stresovat z úspěchu i neúspěchu.   

Za náš oddíl závodili: BŐHM Adam, BRNICKÝ Jakub, DVOŘÁK Ivan, DVOŘÁKOVÁ Anna, GRULICHOVÁ Adéla, GRULICHOVÁ Anežka, HEBELKA Oskar, Bednář Martin, Havlíková Natálie, HONZÁREK Mikuláš Vladimír, Pospíšil Daniel, KOUDELA David, KREJČÍ Jaroslav, KREJČÍ Ondřej, KUCHYŇA Libor, MARASOVÁ Petra, MAULE Tomáš, Nevosadová Elen, POSPÍŠIL David, SKÁLA Vojtěch, STUDZINSKI David, Svoboda Marek, SVOBODOVÁ Bára, Elsterová Ina, Elsterová Anita, TOMANOVÁ Šárka, Tuček Matias, Vrbata Karolína, TUNOVÁ Iva, URBÁNKOVÁ Aneta, VACHOVCOVÁ Elena, VODRÁŽKOVÁ Amálie, Vodrážka Dan, VYSKOČIL Václav, Šinkovský Jindřich, ZIMMERMANNOVÁ Aneta. Hlavní trenér Libor Kuchyňa, trenérky Elen Skryjová, Hana Hejdová, asistentka trenéra Linda Kohoutová. Maskot Méďa. 

Kompletní výsledky naleznete na webu - sobota, neděle. Náš oddíl se v konkurenci rozhodně neztratil, někteří předvedli výkony nad své možnosti, protože trénují 1x týdně, a přesto dokázali plavat hodně rychle, většina závodníků a závodnic si udělala osobní rekordy, porovnali síly s kamarády z klubu i jiných oddílů, a samozřejmě některým závody nevyšli. Důvodů úspěchů i neúspěchů je mnoho. 

Pro náš oddíl je obrovský úspěch to, když sportovci na závodech chtějí závodit, pak chceme, aby se každým závodem zlepšovali. Samozřejmě to také záleží na nich. Počet tréninků v týdnu je důležitý. Práce v tréninku se dřív nebo později v závodě ukáže, to je přímá úměra. Je to o prioritách, někdo se chce zlepšovat v jedné aktivitě, jiný musí hledat čas na aktivit více. Máme mnoho sportovců v oddíle, kteří dělají další sporty, nebo kulturu, hrají na hudební nástroje a dělají divadlo, zpívají nebo malují. Někdy fakt koukáme, kolik toho stíhají, a jak dobří jsou i v jiných aktivitách. Moc jim v tom fandíme, všestrannost se do života hodí. 

Pozitivní přístup je důležitý, díky tomu je lepší atmosféra v týmu a zážitky jsou příjemnější. Když někdo udělá chybu, tak je to přirozené, chyby se stávají, je třeba se z ní poučit a do příště si ji pamatovat a vyvarovat se ji. Každá chyba v plavání zpomaluje a plavec pak nevyužije maximálně svůj potenciál, a to je škoda. 

Těšíme se na další nové závody. Každý rok se snažíme zlepšovat tréninkový proces, tak aby plavci, kteří chtějí v našem oddíle plavat a být součástí závodního týmu, měli adekvátní přípravu. V letošní sezóně máme poprvé tréninky na bazénu Rošického, pro více věkových skupin, bohužel jen jednou týdně na hodinu, a to je málo, dlouhodobě usilujeme o více hodin, ale odpověď od provozovatele je vždy stejná, mají plno v hodinách vhodných pro děti. Otázka je, jestli je kapacita bazénu využívána efektivně. 

Náš tým trenérů, trenérek, instruktorů, instruktorek, dobrovolníků čítá přes 30 členů, všichni se podílí na tréninkovém procesu všech našich sportovních programů, a za to jim patří velký obdiv a poděkování. Bez nich by to nešlo. Věnují svůj čas vedení sportovců. Bez nich by sportování s kamarády nemohlo být. Následná účast na závodech už vůbec ne. Přípravy, které nejsou vidět jsou náročné a stojí opravdu hodně času, ale stojí to za to. Vůbec nejdůležitější ve sportu je rodina. Bez podpory rodiny se sport nedá dělat. Je skvělé kolik rodin podporuje své děti ve sportu, zdravém životním stylu a v komplexním přístupu k životu. Pro budoucnost je tohle nejvíc.