Děti mají rády pestrý program

11.12.2022

Na mikulášské pondělí dorazily děti hned v plné parádě. Dostaly od nás odměnu za výkon, anebo na ně přišel čert s Mikulášem? Venku 5.12. v 16hod. sychravé počasí a my jsme natěšeni na naše svěřence ve vyhřáté tělocvičně na ZŠ T.G Masaryka, kde právě zahajujeme program sportovní všestrannosti pro děti. Oblíbený program sportovců, díky jeho pestrosti. 

Žofka H., Matyáš K., Nikča, Josefína, Adélka, Dan, Radovan, Julča, Honzík, Vilík, Žofka H. naběhli za námi do tělocvičny. Jak už je zvyklostí, trénink první skupiny zahajujeme docházkou. Abychom zahřáli zmrzlé prsty, začínáme atletickou abecedou, od čáry k čáře. Učíme svěřence základní cviky, jako je běh pozadu, zakopávaní, cval do boku na obě strany, žabáky a starty ze země. Po rozběhání zahajujeme hru na autíčka. Při hudebním doprovodu, a s úsměvem na tváři se děti pohybují po tělocvičně. My s úžasem pozorujeme to dětské nadšení. Protažená tělíčka jdeme dál rozhýbat. Sportovní program se řídí podle cvičebního plánu, který je připravený na celý rok, vychází z dlouhodobých zkušeností se sportovní všestranností, která je pro děti velmi důležitá. Děti mají možnost si vyzkoušet a naučit základy různých sportovních disciplín.

Začínáme štafetami. Děti stojí ve třech týmech rozdělených podle barviček. Povel píšťalky dává najevo, že mohou vyrazit ze svých stanovišť. Na druhou stranu tělocvičny utíkají po jednom se štafetovým kolíkem v ruce, aby se naučily správnou techniku štafety. Přidáváme další úkoly, jako například běh pozadu, balancování s ringem na hlavě a předávání ringa kamarádovi. Je až neuvěřitelné vidět, co dokáží děti již ve 3. roce, např. naši nejmenší Vilém, Julinka a Honzík a moc šikovný Míša, který dnes bohužel chyběl. Dalším bodem našeho programu je stanoviště skákání. V doprovodu písničky "Hej ty já jsem taky popelář," se děti učí překonávat překážky. Dnes to byly díly ze švédské bedny a lavičky. Je důležité umět ovládat tělo i přes těžké bariéry. Jako instruktorky vnímáme, jak se nám děti každým tréninkem zlepšují. Poslední minutky zakončíme tancováním na oblíbenou písničku "Baby shark". Jenom se o ní zmíníme a už se rozléhá nadšený řev po celé tělocvičně. Instruktorka Kája předcvičuje taneček a my nestačíme fotit veselé tváře.  Loučíme se společným "hip hip hurá" a všichni utíkají do šaten. Určitě se dnes těší na Mikulášskou nadílku, která na ně čeká doma. 

Odbyla 17. hod a nastupuje další skupina svěřenců. Vojta, Ondra, Adélka, Jirka, Sam, Verča, Vojta R., Zuzka. Tato parta je poněkud více živá. ,,Asi už mají čerty za sebou," sděluji si mezi sebou instruktorky. Trénink začínáme stejným způsobem, jako u předchozí party dětí. Tedy hrou na autíčka, která všechny pěkně rozproudila. Rozcvičku děláme následujícím způsobem, a to s kruhem. Protahujeme záda, nohy a provlékáme ho přes celé tělo. Abychom procvičili zápěstí, točíme kruhem po celé délce ruky. Nápad se zdá dobrý, i přesto, že kruhy lítají vzduchem. Aspoň jsme se zasmáli. 

Rozcvičení se vrháme na štafety. Dětiček je trochu méně než v předchozí skupině, a proto jsou jen dva oddíly. Obdrží od nás štafetový kolík a může se jít na věc. Zpestřili jsme štafety slalomem mezi kužely. Celkově jsou tyto cviky velice efektivní. Vždy se snažíme, aby každý z dětí daný cvik pochopil a hlavně zvládnul. Po náročném běhání se vrháme na stanoviště skákání. Starším svěřencům překážky chystáme poněkud složitější. Na lavičkách dělají cviky např.: nabírání vody, přitahování v leže a přeskakují či překonávají švédské bedny. Celý zpocení dáme šanci písničce "Ram sam sam". Uspěli jsme. Děti stojí narovnaní v řadě a opakují pohyby instruktorky Natky a Káji. Vypadá to, že mají ještě energii. Písnička se zrychluje a už se nám všem pletou kroky. Smějeme se na celé kolo. Udýchaní si všichni běží pro razítko se vzorem krtečka a dostávají od nás také malého Mikuláše. Závěrem svěřenci dávají ruce doprostřed a společně se loučíme. 

V 18.hodin přicházejí vysmáté největší děti, kterými jsou Max, Marťa J., Víťa, Marťa M., Verča, Eliška, Nikol. Rozproudění krve zahájíme běžeckou abecedou. Svěřenci seřazení na čáře startují na druhou stranu. Startujeme i ze země v leže, na zádech, v tureckém sedu, dokonce i se zavřenýma očima, aby se sportovci naučili, co nejrychleji vystartovat za každých podmínek. 

Zhasínáme tělocvičnu. Vedoucí trenérka Terezka ladí svítící "puky," se kterýma je veliká zábava. Jedná se o moderní cvičební pomůcku, která využívá všechny vymoženosti technologií.  Svěřenci běhají a mačkají puky podle toho, který z nich září jejich barvou. Tma dodává hře správnou atmosféru. Poslední minuty věnujeme skákací dráze. Děti překonávají švédskou bednu, proskakují kruhy, překonávají lavičky. Vždy jsou vybráni dva, kteří jdou závodit se zmiňovanými puky. V poloze "klik" jsou svěřenci naproti sobě a mačkají po dobu 20 s. co nejrychleji svoji barvu. Touto hrou posilujeme střední část těla. Po skončení jde další dvojice. Na závěr tréninku nesmí chybět bonbóny a společné rozloučení. ,,HIP HIP HURÁÁÁ" Celkově celý, pondělní den byl věnovaný základům atletiky a pohybové gramotnosti. Je skvělé pozorovat u dětí zlepšení. Učíme je správné techniky cviků, aby získaly kladný vztah k pohybu, podporujeme rozvoj koordinace a spolupráce především formou hry a zábavy s kamarády. Kondičním cvičením se zaměřujeme na obratnost, koordinaci a jistotu při pohybu.   

Reportáž z mikulášského tréninku připravila Natálie. 

Na setkání na sportovištích se těší tým Elitavers - Sportovní akademie Jihlava.

Moderní technologie a pomůcky máme díky podpoře od našich partnerů. 

Děkujeme Martinu Lukáčovi a jeho firmě za podporu.