Krajské mistrovství v plavání

23.11.2022

Plavecký bazén v Jihlavě hostil uplynulý víkend Krajské mistrovství Kraje Vysočina v plavání. Závodu se zúčastnilo 179 plavců a plavkyň různých věkových i výkonnostních kategorií z Kraje Vysočina. Náš tým reprezentovalo 18 kluků a 11 holek. Náš tým byl na závodech vidět.

Náš tým pří focení během obědové pauzy
Náš tým pří focení během obědové pauzy
Sobota ráno a sraz v 7:45. Společná rozcvička, a jdeme na rozplavání. Tým se rozplavává pod vedením trenérky Terky a trenéra Libora. Větší část plavců už je zkušená, a jsou to pro ně několikáté závody. Menší část plavců získává zkušenosti, závody absolvuje poprvé. 


V 9:00 je start závodů, nastupují rozhodčí, bez kterých by se závod nemohl uskutečnit. Patří jim a pořadatelům poděkovat. Věnují tomu svůj volný čas a díky nim mohou děti absolvovat závody a užít si závodní atmosféru s kamarády.

Závodí se ve všech disciplínách. Volný způsob, znak, prsa, motýlek a polohový závod. To je motýlek, znak, prsa a kraul. Náš tým reprezentuje Franta, Adam, Kuba, Ivan, Anička, Oskar, Miki, David K., Emča, Tom, Nelča, Eliška, David P., Ondra, Petr, Vašek, Vojta, Vláďa, Bára, Šárka, Iva, Elen, Daniel Jan z Kozlova, Amálka, Vašek V., David Z., Valča, Anet a trenér Libor taky plaval. Postavil se na start na 50 m volný způsob. Tradiční disciplína, kterou plave na každém krajském mistrovství. Pro svěřence je dobré, když vidí svého trenéra plavat na závodech, a když je to pořád hodně rychle, tak je to bonus.  Libor plaval nejrychleji ze všech. Jeho závod byl napínavý až do konce. Nakonec o vítězství rozhodovali cílový rozhodčí a časem 24,94 porazil svého soupeře a kamaráda Honzu o jednu jedinou setinu. Už si slíbili odvetu na dalších závodech.  

Závody měly našlapaný program. Sobota dopoledne i odpoledne, a pro ročníky 2010 a starší i neděle dopoledne. Všem reprezentantům našeho týmu patří poděkování. Nebáli se a šli se poměřit se soupeři na Krajské mistrovství Kraje Vysočina a získávat cenné zkušenosti. Zkušenosti nejen závodní, sportovní, ale i životní, protože život je boj a lepší život mají ti, co jsou na něj připravení a sport je skvělá příprava.  

 

My jsme rádi, že náš hlavní cíl není vychovávání jedince šampiona a stovky zklamaných sportovců, ale radost z pohybu, získávání zkušeností, zážitků s kamarády. Hlavní je celoživotní láska k pohybu, spravedlnosti, fair play, bojovnosti, trpělivosti, kamarádství, zodpovědnosti i zdravému životnímu stylu. Tohle je náš hlavní cíl, a nebojte se šampiony taky máme, pro nás jsou šampioni všichni co chtějí sportovat, závodit a zlepšovat se, dělat si radost, posouvat své limity a učit se nové dovednosti. Medaile přijdou dřív nebo později. My je tento týden rozdáváme všem účastníkům Krajského mistrovství Kraje Vysočina.

V našich řadách jsou i sportovci, kteří patří v kraji mezi nejlepší ve svém ročníku, a to je skvělé. Náš tým má omezené tréninkové možnosti, a někteří mají třeba jen jeden nebo dva tréninky týdně, přesto dokáží plavat s nejlepšími. Kdo chce trénovat víc a chodí na závody, tak se může přidat do závodní skupiny, která má víc tréninků týdně.

179 závodníků je pěkný počet. Plavání v kraji táhne. Škoda, že bazén v Jihlavě už je zastaralý, a neposkytuje moderní zázemí. Pro diváky (rodiče) je zde velmi špatný, omezený vstup, kde bylo plno a výhled zde není ideální. Další nemalou vadou je, že se na těchto závodech nevyhlašovalo. Diplomy se rozdávají až ex post. Toto by se mělo do budoucna změnit a je příslib, že už na dalších závodech bude vyhlašování. Je to dobře, děti si vyhlášení zaslouží, je to skvělá motivace a ocenění. Rodiče udělají vyhlášení skvělou atmosféru a budou na své sportovce patřičně hrdí. 


Vyhlášení je čas navíc, a pronájem bazénu není nejlevnější, stále se zdražuje, a tak je pochopitelné, že je třeba šetřit, ale to je třeba na pravém místě. Diplom a hodina navíc se dá ufinancovat. Dětská radost za to stojí a motzivace pro malé sportovce to je obrovská. Děláme to pro děti, aby je to bavilo, těšilo a závod měl tu správnou atmosféru a prostředí. Krajské mistrovství je nejvýznamější plavecký závod v kraji. Je to mistrovství a každý trenér ví, že pro plavce je každý závod důležitý a skladba závodu má být různorodá. Některé závody jsou takové, že plavec je zde nejlepší, další závody by měli být se soupeři, kteří jsou na úrovni daného plavce, a pak jsou závody, kde jsou nejlepší plavci, lepší než jedinec. Všechny tyto tři typy závodů jsou pro plavce v žákovské a starší kategorii důležité a všechny by měl mít ve správném poměru na své termínové listině. 

Ještě jednou je třeba poděkovat. Pořadatelům, obsluze časomíry, hlasatelům, rozhodčím, trenérům, rodičům a hlavně plavcům a plavkyním, kteří chtějí závodit. Čím víc sportovců na závodech je tím lépe.   

Plavání je krásný sport.

Hezké dny a sejdeme se na bazéně.