Olympijský běh 2021 v Jihlavě

09.09.2021

Ve středu 8.9.2021 se po celé republice konala největší běžecká akce v ČR. Olympijský běh byl na více než 80 místech v naší zemi. Celkem běželo 71 130 běžců. Běželo se i v Jihlavě. Celorepublikovým pořadatelem je Český olympijský výbor. Lokálně ho v Jihlavě pořádá Elitavers - Sportovní akademie Jihlava. V Jihlavě už je to tradiční závod, který je určen pro celou rodinu.

Dopoledne byla trať určena dětem ze základní školy Křížova. Na start se postavilo více než 100 dětí z této školy. Jeden okruh měřil 500 m. Podle věku sportovci běželi buď 1, 2 nebo 3 okruhy. Závod si zaběhli i žáci z Dětského domova se školou, kteří měli zrovna v areálu tělocvik. Sport je skvělý nástroj pro lepší fyzickou i duševní kondici. Pro děti ze základních škol je velmi důležitý a je radost, když je učitelé vedou ke sportu.

Na start se nakonec postavilo 180 závodníků z řad dětí, mládeže a dospělých. Na startu se objevili i tradiční účastníci Olga Krčálová, Pavel Šimek, David Vaněk, Olda Bakus a další skvělý sportovci a sportovkyně. Start dětských kategorií byl na 17:00, těch dospělých v 18:00.

Děti a mládež měli trať tradiční. Kolem areálu letního kina. Jeden okruh byl dlouhý 500 m. Nejmladší děti běželi 1 okruh, starší 2 okruhy, mladší mládež 3 okruhy a ta nejstarší mládež 4. Závody byly nabité pozitivní energií a radostí z pohybu.

Pro dospělé byla připravena nová trať. Ta původní se skoro z půlky opravuje. Nová trať se z části přesunula na druhý břeh řeky. Start byl před plátnem na letním kině. Běželo se směr hala SK, přes řeku přes mostek. Za mostkem doprava směr lesopark. Do strmého kopce k hrádku. Tento úsek byl pro závodníky nejtěžší z celé trati. U plotu ZOO seběh dolů po terénní cestě. Podél řeky směr hala SK a přes mostek zpět k areálu letního kina. Jeden okruh byl dlouhý cca 2 km. Tratě byly dvě. Kratší měla 4,2 km a ta delší 8,4 km.

Vítězkou na trati 8,4 km byla Olga Krčálová, u mužů vyhrál David Vaněk. Kratší trať 4,2 km vyhrála Markéta Valentová, u mužů byl nejrychlejší čtrnáctiletý závodník Tomáš Čaloud.

Velké poděkování patří všem pořadatelům z Elitavers - sportovní akademie Jihlava, kteří závod připravili pro všechny závodníky. Bez těchto aktivních lidí by se závod neuskutečnil. Jedná se o Terku, Janu, Lenku, Kristýnu, Tomáše, Stázi, Šárku, Ladu, Sebastiana, Libora, moderátorku Denču, fotografa Vojtu a Míšu.

Poděkování za přesné měření a výsledky patří Pavlovi a Zdendovi z ptimu.

Příští rok se pořadatelé těší se všemi sportovci a diváky zase na setkání na Olympijském běhu 2022 v Jihlavě.