Běžci na běhu olympijském v Jihlavě

22.06.2023

Ve středu 21.6.2023 se po celé republice konala největší běžecká akce v ČR. Olympijský běh byl na více než 80 místech v naší zemi. Celkem běželo přes 70 tis. běžců. Běželo se i v Jihlavě. Celorepublikovým pořadatelem je Český olympijský výbor. Lokálně ho v Jihlavě pořádá Elitavers - Sportovní akademie Jihlava. V Jihlavě už je to tradiční závod, který je určen pro celou rodinu. Letos se běželo už po osmé.

Dopoledne byla trať určena dětem ze základní školy Křížova. Na start se postavilo více než 100 dětí z této školy. Jeden okruh měřil 500 m. Podle věku sportovci běželi buď 1, 2 nebo 3 okruhy. Sport je skvělý nástroj pro lepší fyzickou i duševní kondici. Pro děti ze základních škol je velmi důležitý a je radost, když je učitelé vedou ke sportu. Každý rok mají děti z této školy velký zážitek s kamarády. Někteří jsou vůbec poprvé na závodech. Třeba je to nakonec přivede k atletice, která je bude provázet celým životem.

Na start se nakonec odpoledne postavilo přes 170 závodníků z řad dětí, mládeže a dospělých. Na startu se objevili i tradiční účastníci Lucie Sárová, Šárka Wastlová, Pavel Šimek, Olda Bakus a další skvělý sportovci a sportovkyně. Start dětských kategorií byl na 17:00, těch dospělých v 18:00. Před 17 hodinou se do Jihlavy přivalila velká bouřka, která nám organizaci velmi zkomplikovala. Naštěstí se nikomu nic nestalo a bouřku jsme přečkali schovaní v zázemí letního kina. Hrozilo i úplné zrušení závodu, ale počasí se umoudřilo, tak se závod mohl uskutečnit v normální podobě.

Děti a mládež měli trať tradiční. Kolem areálu letního kina. Jeden okruh byl dlouhý 500 m. Nejmladší děti běželi 1 okruh, starší 2 okruhy, mladší mládež 3 okruhy. Závody byly nabité pozitivní energií a radostí z pohybu. V cíli radost ze zážitku s kamarády sportovci. Také z účastnické, dřevěné medaile pro každého běžce, který se postavil na start a doběhl do cíle.

Pro dospělé byla připravena trať jako loni. Start byl před plátnem na letním kině. Běželo se směr hala SK, přes řeku přes mostek. Za mostkem doprava směr lesopark. Do strmého kopce k hrádku. Tento úsek byl pro závodníky nejtěžší z celé trati. U plotu ZOO seběh dolů po terénní cestě. Podél řeky směr hala SK a přes mostek zpět k areálu letního kina. Jeden okruh byl dlouhý cca 2 km. Tratě byly dvě. Kratší měla 4,2 km a ta delší 8,4 km.

Kompletní výsledky naleznete na ptime.cz.

Velké poděkování patří všem pořadatelům z Elitavers - Sportovní akademie Jihlava, kteří závod připravili pro všechny závodníky. Bez těchto aktivních lidí by se závod neuskutečnil. Jedná se o Terku, Vaška, Anet, Lenku, Mirku, Dana, Pepu, Gabču, Markétu, Mikiho, Libora, Davida, Elen a Emču.

Za dopolední spolupráci na pořádání děkujeme studentkám ze Střední odborné školy sociální u Matky Boží Jihlava a paní učitelce.

Poděkování za přesné měření a výsledky patří Sandře a Zdendovi z ptimu.

Příští rok se pořadatelé těší se všemi sportovci a diváky zase na setkání na Olympijském běhu 2024 v Jihlavě. Věříme, že počasí nás nepřekvapí a start tentokrát proběhne bez komplikací.