Co dělají šampioni jinak? Dan Thiel odhaluje, jak přenést metody vrcholových sportovců do běžného života!

28.11.2024

Zjistěte, proč malá změna může znamenat velký rozdíl, jak správně nastavit mysl a tělo na úspěch a které principy platí od začátečníků až po olympioniky. Tohle vás překvapí! Objevte tipy od Mgr. Dana Thiela, Ph.D., několikanásobného medailisty z mistrovství České republiky v plavání, vedoucího vzdělávání, vědy a inovací v Armádním sportovním centru Dukla, zakladatele inspirativních projektů Umím plavat a Umím běhat. Jaké chyby vás brzdí, proč je výživa důležitější než si myslíte, a jak si osvojit mindset vítěze? Tohle si nesmíte nechat ujít!

Dan na juniorském mistrovství světa v plavání
Dan na juniorském mistrovství světa v plavání

Jaké jsou klíčové aspekty přípravy profesionálních sportovců, které by čtenáři mohli implementovat do svého každodenního života?

  1. Konzistentnost - každý den, poctivě krůček po krůčku. Není to lehké, ale bez dlouhodobé práce výsledky budou dočasné nebo a spíše vůbec nikdy nepříjdou.

  2. Nastavení mysli vítěze - ti nejlepší se jako vítězi a lidmi, kterými chtěli být, viděli dříve než se jimi stali. Zdá se to jako v poslední době trendy ohrané klišé, ale jsem o tom přesvědčen.

  3. Práce na detailech a jejich řešení - zkusit se každým dnem zlepšit o 1 procento, něco se naučit. To udělá za měsíc, rok, 5 let obrovský rozdíl.

  4. Mít z činnosti radost (najít si v čem to je) a nikým si jí nenechat sebrat.

Jakou roli hrají doplňky stravy ve tvé práci s vrcholovými sportovci v Armádním sportovním centru Dukla a které z nich považuješ za nejefektivnější pro zlepšení výkonu a zdraví?

Doplňky stravy elementární součástí toho co by sportovci a jejich trenéři měli řešit, proto aby jejich tělo mohlo dobře fungovat a dokázat jejich vysněný výkon. Proto je mým zájmem stejně zájmem jako celého Olympijské Armádního sportovní centra Dukla, abychom v téhle oblasti dokázali poskytnout sportovcům nejen kvalitní doplňky, ale také informace k nim.

Nevím proč, ale ne vždy se zdraví a výkon ve vrcholovém sportovním prostředí spojuje. Myslím z hlediska doplňků stravy. Jenže v první řadě musím řešit správnou funkci organismu a až poté má smysl řešit jaký "nakopávač" (=předvýkonový stimulant) si dát. Realita je z mé zkušenosti bohužel opačná. Nejefektivnější je začít u těch, které pomáhají zdraví a je těžké a nebo nemožné je z dnešní běžné stravy získat.

Kdybych měl být konkrétní, tak se bavíme pro zdraví o vitamínech, minerálech, bylinných směsích, vlákninách, Omega 3 s polyfenoly. Pokud jde o doplňky stravy, vždy doporučuji sáhnout po té nejvyšší kvalitě. Pro mě je jasnou volbou prémiová značka Zinzino!

Stejně tak je důležité, aby sportovec nebyl energeticky podvyživen (což se bohužel často u sportovců - převážně vytrvalců) stává. Zde je dobré doplňovat zejména sacharidy s nízkým glykemickým indexem (= ty, které se dlouho v tělě vstřebávají) a bílkoviny (vejce, ryby, hovězí maso, zvěřinu). U vrcholových sportovců se dá trénink a energetický výdej jen těžko "ujíst", proto přichází na řadu doplňky, které doplní i v této oblasti běžnou stravu. Na kvalitě zde také záleží, už se to dá, ale řešit jednodušeji než u vitamínů, minerálů, bylinných směsí, vláknin a Omega 3.

Můžeš nám přiblížit, jaké specifické doplňky stravy používají vrcholoví sportovci pro zvýšení energie a rychlejší regeneraci po tréninku či závodech?

Zde budu více stručný. Když ohledně stravy ví, "která bije", tak z hlediska zdraví to jsou doplňky zmíněné v předchozí otázce a z hlediska sportovní stravy jde zejména o iontové nápoje při výkonu se sacharidy, sacharido-proteinové směsy po tréninku a sacharidové doplňky při tréninku a nebo klidně i mimo něj.

Ve své disertační práci jsi se zabýval genetickými předpoklady rychlostních schopností u fotbalistů. Jak mohou tyto poznatky ovlivnit tréninkové metody a jak je mohou využít i amatérští sportovci?

Aby se nenechali napálit a nenechali si pro svůj sportovní výkon dělat jakékoliv genetické testy, které by jim slibovali zásadní informace k jejich sportovnímu výkonu na základě genetických předpokladů….problematika není úplně jednoduchá na vysvětlení, ale asi nic lepšího bych k tomu neříkal. I když technologie jdou velmi rychle dopředu a pravděpodobně se to dotkne také této oblasti, takže možná budu mít za 5 let jinak (dřív to pravděpodobně nebude). Možná mě ještě napadá, že ať se čtenáři ozvou, kdyby k tomu měli otázku.

Máš zkušenosti s tréninkem plavců na různých úrovních, od dětí, hobby plavců, plavců seniorů, po olympioniky. Jaké univerzální rady bys dal lidem, kteří chtějí zlepšit své plavecké dovednosti?

  1. Naučit se splývat - ležet na hladině (s chodidly u hladiny). Tohle je absolutní a ultimátní základ plavání a tak málo se o něm v ČR mluví. Každý dobrý plavec to umí a vlastně nad tím ani nepřemýšlí. Naopak velmi málo hobby plavců to umí.

  2. Naučit se vnímat odpor vody a jak se odpor mění s větší rychlostí pohybu.

  3. Umět se vytáhnout co nejvíce z ramen a umět udělat streamline (=splývavou polohu).

Co tě inspirovalo k založení projektů umimplavat.cz a umimbehat.cz a jak mohou tyto platformy pomoci lidem začlenit profesionální tréninkové metody do jejich vlastního sportování?

Chtěl jsem a chci zlepšovat český sport, výmyšlet věci, které úspějí v mezinárodním měřitku a také se dokázat živit v oblasti kterou chci dělat celý svůj život a tou oblasti je sport.

V obou projektech jsme schopni "rozpitvat" - analyzovat plavecký/běžecký výkon sportovce, bavit se s ním o tréninku, předat mu zkušenosti a rady jak svůj výkon zlepšit nebo svou sportovní kariéru posunout na další úroveň. Vše je to, ale spíše na osobní konzultaci.

Jak důležitá je správná výživa a suplementace pro udržení vysoké úrovně energie a zdraví u vrcholových sportovců, a jaké principy by mohli aplikovat i běžní lidé?

Tipnul bych si co každý ví, že odpovím. Odpovím tedy otázkou. Jak je důležité jaký benzín se nalije do Formule 1?

Zase jsme u těch vitamínů, minerálů, bylinných extraktů, vláknin a Omega 3 s polyfenoly.

Když to ale "zaplácneme" ultra zpracovanými potravinami, tak je to stejně prd platné.

Jíst základní potraviny a zpracovat si je doma. Nejíst most šunky a salámy. Nepít ochucené pití, ale dobře přefiltrovanou vodu (třeba pomocí konvice Larq).

Snažit se získat produkty od místních farmářů - Vejce, zeleninu, ovoce, maso.

Investovat do zdraví, do sebe, do svého budoucího těla, ne primárně "investovat" do věci na poličku….to by byla klidně i má věta na závěr, tak jí dám už sem :-)

Jak moderní technologie a vědecké poznatky, například z oblasti sportovní genetiky, ovlivňují současný trénink vrcholových sportovců?

Hodně jsme se posunuli například ve vnímání světelného spektra a jeho vlivu na sportovní výkon, ale celkově výkon a fungování člověka během dne. Pokud si čtenáři vyhledají jméno Hynka Medřického, tak se toho mohou v této oblasti hodně dozvědět.

Pokud by čtenáři měli zájem také se pro takové, ale také další tipy z vrcholového sportu mohou přihlásit k odběru Dukla Edunovinek (ZDE), které ze svými kolegy připravuji pro vrcholový sport, ale také pro širokou sportovní veřejnost.

Na závěr, když hlavní tématem byla výživa, tak jaké jsou podle tebe největší mýty o doplňcích stravy a sportovní přípravě, se kterými se setkáváš, a jak bys je vyvrátil nebo objasnil?

  1. "Pokud sportuješ, jez co chceš tělo to vysportuje"….já se pak ptám: a kdy tělo dostane, to co potřebuje? Chceme v budoucnu své tělo jako zrezlý trabant, nebo nejrychlejší ferrari či dobře fungujícího Superba?

  2. "Tuky jsou to co způsobuje problémy. "Problémy způsobují ultra zpracované potraviny, přemíra rychlých cukrů ve stravě, které jsou ještě dávány do souvislosti se zdravou stravou (sladké cereálie na snídani) - Můj tajný tip tohle jednou přijde do dějin podvodů a hazardu s lidským zdravím.

  3. "Objem je nad kvalitu". Toto platí snad všude, ale zakončím to plaváním. Pokud by to tak bylo, tak z jakého důvodu každý plavec u nás, který naplaval za svou kariéru víc km, než někteří olympijští medailisté a to vím na 100 %, se olympijskými medailisty nestali?

Ať se vám ve sportu i v životě daří. Dan Thiel

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Zjistěte, proč malá změna může znamenat velký rozdíl, jak správně nastavit mysl a tělo na úspěch a které principy platí od začátečníků až po olympioniky. Tohle vás překvapí! Objevte tipy od Mgr. Dana Thiela, Ph.D., několikanásobného medailisty z mistrovství České republiky v plavání, vedoucího vzdělávání, vědy a inovací v Armádním sportovním centru...

Vrcholoví sportovci představují špičku ve svých odvětvích. Dosahují úžasných výkonů díky systematické péči o své tělo. Přesto to neznamená, že jejich přístup není aplikovatelný i na nás, běžné smrtelníky. Ve skutečnosti si mnohé z jejich zvyků může osvojit každý z nás – a zlepšit si tak zdraví, výkonnost i kvalitu života. Podívejme se na tři hlavní...

O víkendu 16.–17. listopadu 2024 se na bazénu Rošického v Jihlavě uskutečnilo Krajské mistrovství Kraje Vysočina v plavání, kde se sešla plavecká elita z celého regionu. Tradiční závody byly rozděleny na dva dny: v sobotu závodili plavci všech věkových kategorií a v neděli se utkali plavci ročníku 2012 a starší. Celkově se soutěže zúčastnilo 170...

Představte si místo, kde se dětské sny proměňují ve skutečnost, kde voda šumí pod údery rukou malých plavců a vzduch je nabitý vzrušením, nadšením a ryzí radostí. Přesně taková byla atmosféra na našem tradičním Mini cupu Elitavers – závodu, který pořádáme jen pro naše členy, aby zažili ten neuvěřitelný pocit překonání sebe sama. A týden závodění...

Mgr. Radek Nečas je výživový poradce, instruktor fitness a moderátor kurzu Instruktora fitness v Olomouci. Absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, je spolumajitelem a úspěšným podnikatelem kamenného obchodu s doplňky výživy. Jako marketingový specialista pro oblast zdraví a fitness denně pomáhá lidem zlepšovat jejich...